TRIEDA A BIEDA #42

08.03.2021

Základná časť najvyššej hokejovej súťaže už skutočne vrcholí a každý z tímov bojuje o čo najlepšie postavenie pred nasledujúcou fázou sezóny. K tomuto cieľu im, samozrejme, treba presné zásahy, ktorých v uplynulom týždni padlo až stopäť. Zaujímavým dňom bola nedeľa s tromi predĺženiami alebo utorok, počas ktorého sa do štatistík zapisovalo tridsaťdeväť gólov. Ostatné obdobie sa nieslo v tímovom duchu a o týchto výkonoch bude reč aj v dnešnej rubrike.

TRIEDA

Plný počet pod Zobor

Maximum pre poistenie si miesta medzi najlepšou šesticou odviedli hráči Nitry, ktorí si z trojice zápasov na svoje konto zapísali deväť bodov. V úvode týždňa pre nich bola nachystaná zložitá úloha, keď k nim pricestoval vtedajší líder zo Zvolena. O všetkom podstatnom sa rozhodlo už v prvom dejstve, po ktorého piatich minútach síce viedli „rytieri“ 1:0, no na jeho konci svietilo na ukazovateli skóre 3:1 v prospech nitrianskeho hostiteľa. Prostredná časť priniesla len po dve vylúčenia pre obe strany a na ďalší presný zásah sa čakalo až do polovice záverečnej tretiny, keď sa presadili Zvolenčania. Táto trefa však bola poslednou v dueli a domácim teda ostali všetky body. V piatok šli Nitrania potvrdiť rolu favorita na Liptov. Zlomovým v tomto stretnutí bolo najmä druhé dejstvo, v ktorom hostia strelili až päť gólov a po jeho ukončení vyhrávali 7:2. Dvanásť minút pred koncom rezultát ešte jemne poupravili a Liptákov porazili 8:2. Najdôležitejšia bitka na nich čakala v nedeľu na domácom ľade proti Trenčínu, ktorý výhrou v tomto dueli mohol Nitru zatiahnuť do tesnejšieho boja o prvú šestku. V prvej tretine sa to „vojakom“ čiastočne darilo, keďže ju vyhrali 1:0. Nitrania však boli odhodlaní pozerať v tabuľke pred seba a ďalší priebeh gólovo režírovali už len oni. Presadili sa trikrát a Duklu zdolali 3:1. Veľmi cenným víťazstvo uzavreli vydarený týždeň, po ktorom im patrí piate miesto.

Kamzík opäť vyskočil na vrch

Popradským hokejistom sa vydarilo posledné trio duelov, stratili iba jediný bod a znova sú lídrami extraligového diania. Víťazné ťaženie načali v utorok na ľade Nových Zámkov, kde síce domácim ponúkli možnosť siedmich presilových hier, no tí využili iba jednu a z ich strany to bolo všetko. Podtatranci vsietili po jednom góle v každej z tretín a stačilo to na trojbodový zápis za výhru 3:1. Následne cestovali za súperom spoza južných hraníc a v boji o ďalšie body vyzvali DVTK. Na ľade súpera predviedli z hľadiska počtu oslabení a strelených gólov totožný výkon ako proti Novozámčanom. V každej perióde sa znova presadili raz a hostiteľom opäť darovali sedem hier v početnej výhode. Tí však zúžitkovali dve z nich a Poprad si z Miškovca odnášal víťazstvo 3:2. Na záver týždňa pod Tatrami privítali Detvu, s ktorou doposiaľ odohrali tri vzájomné stretnutia. Všetky  skončili rozdielom jediného gólu a inak tomu nebolo ani tentoraz. Po štyridsiatich minútach viedli hostia 2:0, ale v poslednom dejstve zvíťazili „kamzíci“ 3:1 a súboj týchto celkov sa v aktuálnom ročníku už tretíkrát predlžoval. Štvrtá časť duelu trvala len dvadsaťdva sekúnd, ktoré stačili Popradčanom na rozhodnutie. Celkovo pre Poprad teda osem pripísaných bodov a späť prvá priečka.

zdroj: Projekt Timeout (Miroslava Maťašová)

BIEDA

Derby duely

Definitívu v podobe potvrdenia si pozície medzi prvou desiatkou mohli v tomto týždni urobiť Banskobystričania, nestalo sa a k ich menu smeroval len jeden bod. Štyri duely pred koncom základnej časti síce majú na jedenásty DVTK Miškovec náskok desiatich bodov, no vydarené zápasy to tentokrát z ich strany neboli. V utorok na nich čakal regionálny boj s Detvancami a „barani“ naň nebudú spomínať v najlepšom. Po prvej dvadsaťminútovke 0:3, po druhej tretine 0:5 a hneď v úvode poslednej časti to bolo už 0:6. Banská Bystrica mala k dispozícii deväť početných výhod, využila iba jedinú a to až päť minút pred záverom stretnutia, ktoré nakoniec prehrala 2:6. Pred víkendom cestovali Stredoslováci do Košíc, ktoré nevzdávajú boj o prvú šesticu. Základ troch bodov postavili „oceliari“ v prostrednej tretine, vyhrali ju 3:0 a celkovo 4:1. Jediný minulotýždňový zápis bodov zaznamenali Banskobystričania v nedeľnom derby so Zvolenom. Sily oboch celkov boli počas celého stretnutia vyrovnané a víťaz sa šiel hľadať do predĺženia, v ktorom si výhru 3:2 napokon zabezpečili „rytieri“.

Takmer bez bodu

Zaváhania Banskej Bystrice nevyužili vo svoj prospech hokejisti Miškovca a z ostatného týždňa vydolovali takisto len jediný bod. Treba však povedať, že na nich nečakalo nič jednoduché. Hneď v utorok ich hostili rozbehnuté Michalovce. Zemplínčania svojho súpera nešetrili, výrazne ho prestrieľali a v tejto štatistike mali o dvadsaťosem streleckých pokusov viac ako DVTK. Tento fakt sa logicky odzrkadlil aj na konečnom skóre zápasu a tri body po víťazstve 5:1 ostali na Zemplíne. Ďalšia náročná miškovecká skúška prišla už v ďalšom kole proti hosťom z Popradu. V tomto strete už boli misky váh vyrovnanejšie a o víťazovi sa rozhodovalo až v samom závere zápasu. Dve minúty pred posledným klaksónom Podtatranci strelili rozhodujúci gól na 3:1. O pár chvíľ na to domáci už len korigovali na 2:3 jediným presným zásahom, ktorý nepadol pri nerovnom počte hráčov na ľadovej ploche. Na záver cestovali „ľadové medvede“ za tabuľkovo bližším tímom do Nových Zámkov. Miškovec predvádzal disciplinovaný výkon, dokázal sa trikrát gólovo presadiť, no rovnaký počet presných zásahov padol aj do jeho siete a na rade bolo predĺženie. To však už po necelých dvoch minútach rozhodli vo svoj prospech domáci a pre DVTK z toho bol jediný bod minulého týždňa.

Z biedy sa nevytrhli

Po bezbodovom februári pokračoval Liptovský Mikuláš na rovnakej vlne aj v prvom týždni nového mesiaca, v ktorom mal na pláne súboje proti mužstvám z hornej polovice tabuľky. Prvým protivníkom domácich Liptákov bola trenčianska Dukla. Počet gólových momentov hostí v jednotlivých tretinách mal síce klesajúcu tendenciu, no z Liptova si po výhre 6:2 zobrali všetky body. Zaujímavosťou duelu je počet hier pri nevyrovnanom počte hokejistov. Tímom totiž slúžia ku cti ich výkony takmer bez faulov, keďže v tomto smere sa obe strany previnili iba raz. Po Trenčanoch zavítali do Liptovského Mikuláša aj Nitrania, ktorí svojho súpera zasypali štyridsiatimi siedmimi strelami. Osem z nich skončilo v liptovskej sieti a pod Zobor sa viezlo víťazstvo 8:2. Najlepší výsledok uhrali liptovskí hokejisti v nedeľu proti Slovanu. Bratislavčania domácich takisto vysoko prestrieľali a od domáceho celku si zobrali tri body po výhre 4:1. Pre Liptákov to bola v poradí už desiata prehra po sebe.

V nasledujúcom týždni sú na programe dve kompletné kolá, ktoré sa odohrajú v piatok a v nedeľu. Pikantné súboje si prichystala najmä horná polovica tabuľky, no dôležité budú aj bitky na diaľku o prvú šestku.

autor: Martin Lehotský | grafika: Kristína Prievalská